خانه / نصب و اجرای چمن مصنوعی / کاربردهای چمن مصنوعی

کاربردهای چمن مصنوعی

کاربردهای چمن مصنوعی

کاربردهای چمن مصنوعی در چه زمینه هایی می باشد؟ آیا کاربردهای چمن مصنوعی محدود به زمینه خاصی است یا بستر استفاده از آن در زمینه های مختلف فراهم است؟

عمدتا چمن مصنوعی در مکان هایی استفاده می گردد که شرایط لازم جهت رشد و استفاده چمن طبیعی فراهم نباشد یا رشد و نگهداری آن غیر ممکن یا مشکل باشد.

استفاده ورزشی چمن مصنوعی بخشی از کاربرد آن است. بالا بودن ماندگاری چمن مصنوعی ، هزینه پایین نگه داری آن ، عدم نیاز به آبیاری و هرس آن و ظاهر طبیعی آن سبب گشته است که تولیدات چمن مصنوعی در محدوده ی گسترده ای از کاربردهای مورد استفاده قرار گیرد که از جمله استفاده از آن در محوطه های چمن کاری عمومی مانند میادین شهری ، حاشیه اتوبان ها و بزرگراه ها ، زمین‌های بازی کودکان ، اطراف استخر و محوطه های داخلی و بیرونی ساختمان اشاره کرد.

به دلیل عدم ایجاد شکل گل آلود شدن در هنگام بارش باران ، چمن مصنوعی را مناسب استفاده در مکان های تفریحی کرده است. همچنین چمن کاری مصنوعی حاشیه اتوبان و بزرگراه شکل آبیاری و فضای سبز را بر طرف خواهد نمود. در مجموع مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند و یا اینکه آب شیرین به منظور آبیاری آنها فراهم نمی باشد ، چمن مصنوعی بهترین گزینه برای اجرا می باشد.

موارد استفاده چمن مصنوعی

کاربردهای چمن مصنوعی.چمن مصنوعی در ورزش های مختلفی استفاده می گردد که به تفکیک هر کدام را شرح می دهیم.

بیشترین استفاده چمن مصنوعی ، ورزش فوتبال می باشد. یوفا  استفاده از چمن مصنوعی را در بازی های لیگ و قهرمانی اروپا را صادر نموده است همچنین فیفا نیز بازی را بر روی چمن مصنوعی را مجاز اعلان داشته است. فیفا برنامه ای جامع آزمون به منظور گسترش استانداردهای بین المللی چمن مصنوعی را در سال ۲۰۰۱ ارائه کرد تا ایمنی و سلامت بازیکنان  در زمین های چمن مصنوعی مطمئن انجام گردد.

  • چمن مصنوعی تنیس :

یکی دیگر از کاربرد ورزشی چمن مصنوعی ، ورزش تنیس می باشد فدراسیون تنیس به منظور حصول اطمینان از کیفیت بازی بر چمن مصنوعی مجموعه ای از استانداردها را تدوین نموده است.

ارتفاع الیاف چمن مصنوعی تنیس می بایست بین 20-10 میلی متر باشد و با ماست پر گردد. البته نگهداری از آن نیز بسیار مهم می باشد تا کیفیت آن مطلوب باشد.

کاربردهای چمن مصنوعی

  • چمن مصنوعی هاکی :

زمینهای هاکی به دو صورت می شوند: 1- چمن مصنوعی بدون پرکننده 2- چمن مصنوعی پر شده با ماسه

(A بدون پرکننده: فدراسیون بین المللی هاکی این نوع کفپوش را بهترین نوع با کیفیت بالا اعلان داشته است.

سطح آن را با مقدار زیادی آب آبپاشی می کنند. ارتفاع الیاف چمن مصنوعی هاکی باید بین10-20میلی متر باشد.

(B چمن مصنوعی حاوی پرکننده: ارتفاع علی‌اف این مدل باید بین 25-15 میلی متر باشد و با شن سیلیس پر شود و به عنوان پوشش درجه ۲ شناخته می شود.

 

  • چمن مصنوعی راگبی

چمن مصنوعی مورد استفاده در ورزش راگبی می‌بایست از الیاف تک فیلامنت به ارتفاع

55-70میلی متر باشد و از این شن سیلیس و گرانول لاستیکی به میزان ۵۰ /% ۸۰ ارتفاع الیاف چمن مصنوعی در پر کردن آن استفاده گردد.

  • چمن مصنوعی چند منظوره

از چمن مصنوعی می‌توان در مدارس و باغ های تشریفاتی و زمین های بازی به دلیل هزینه کم و دوام زیاد آن استفاده نمود.

ازچمن مصنوعی در فضاهای طراحی شده که امکان استفاده از خاک به آبیاری وجود ندارد اما زیبایی فضای سبز مورد توجه می‌باشد مناسب می‌باشد. همچنین مکان هایی که در رشد آن با مشکل روبه‌رو نمی باشد مانند مناطق سایه ، پشت بام و اطراف استخر ها گزینه مناسبی می باشد. علاوه بر دوام و ماندگاری بالای چمن مصنوعی ، فریق محوطه سازی با آن علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری ، هزینه نگهداری از آن نیز بسیار پایین است.

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

اجرای چمن مصنوعی

اجرای چمن مصنوعی

اجرای چمن مصنوعی اجرای چمن مصنوعی با توجه به تخصصی بودن اجرای چمن مصنوعی ورزشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *