خانه / نصب و اجرای چمن مصنوعی / نسل های چمن مصنوعی

نسل های چمن مصنوعی

نسل های چمن مصنوعی

نسل های چمن مصنوعی به چه صورت روانه بازار مصرف شده است؟ از قرن گذشته ، چمن مصنوعی از سطحی برای بازی جوانان در شهرها به سطح بازی معروفترین مکان های ورزشی جهان تبدیل گشت. تولید‌کنندگان ابتدایی چمن مصنوعی به احتمال زیاد هرگز تصور استفاده زمین ورزشگاه های معروف جهان چمن مصنوعی را نمی کردند ، آنها بیشتر به رفع نیازهای تناسب اندام نظامیان بودند. پس از جنگ کره در سال ۱۹۵۳، به این نتیجه رسیدند که شرایط فیزیکی سربازان روستایی بهتر از سربازان شهری می‌باشد که این به دلیل عدم وجود زمین بازی مناسب و ایمن در شهرها بود.

به منظور رفع این مشکل چمن مصنوعی به جایگزینی برای آسفالت بتن در زمین‌های شهری قرار گرفت بدین ترتیب اولین زمین چمن مصنوعی در سال ۱۹۴۶ در مدرسه ای در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت.

یک سال بعد ۵۰۰ ۱۲متر مربع از یک زمین بیس بال با این چمن مصنوعی پوشیده شد.

در این دوران شرکت‌های اروپایی نیز شروع به تولید چمن های مصنوعی به شیوه ای متفاوت از شرکت های آمریکا نمودند. در سال ۱۹۷۴ در سوئیس ، چمن مصنوعی در یک زمین فوتبال/ هاکی نصب شد.

نسل های چمن مصنوعی.و برای اولین بار در المپیک ۱۹۷۶ برای بازی‌های هاکی مورد استفاده قرار گرفت. جنس این مدل از چمن مصنوعی از الیاف های پروپیلین بود از نظر قیمت سطح پایین تری داشت همچنین احساس راحتی بیشتری داشت.الیاف پلی پروپیلین نسبت به نایلون نرم تر بود و احتمال آسیب به بازیکنان کمتر بود.

در دهه ۱۹۷۰، چمن مصنوعی نسل دوم عرضه شد. طول الیاف فاب این نوع از چمن مصنوعی  بلند تر از نسل اول بود و در تولید آن از یک لایه ضربه گیر در زیر چمن مصنوعی استفاده شده بود و همچنین از مقدار کمی ماسه به عنوان پرکننده استفاده شود تا الیاف به صورت ایستا و عمود قرار بگیرند. اکثر چمن های مصنوعی دوم در اروپا نصب شدند. سطح این نوع از چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی صاف تر بود که این موضوع به کنترل بهتر توپ و عدم حرکات ناخواسته ی آن در هنگام بازی منجر می‌شد که این ویژگی بیشتر برای زمین های هاکی مفید بود. امروزه اکثر زمین های هاکی با چمن مصنوعی پوشیده شده اند به حدی که فرا فدراسیون جهانی چمن مصنوعی را تنها محصول مناسب بازی بین المللی هاکی می‌داند ولی استفاده آن در زمین های استاندارد فوتبال مورد قبول واقع نشد چون نیاز عملکرد مناسب را برآورده نساخت و به همین دلیل بیشتر برای تمرین، مدارس و بازی های غیر رسمی فوتبال استفاده می شد. در آمریکا نیز چمن مصنوعی نسل دوم اولین بار در سال ۱۹۸۳ نصب شد ولی به دلیل سختی سطح و سایندگی آن چندان مورد توجه قرار نگرفت.

نسل های چمن مصنوعی در ایران

نسل های چمن مصنوعی.در سال ۱۹۹۷ در نسل سوم چمن مصنوعی تولید شد. استفاده از گرانول لاستیک و سیلیس در این نسل مشکل سختی و ساییدگی چمن مصنوعی نسل دوم را برطرف ساخت. الیاف این نسل از چمن مصنوعی ۷۰ میلی متر شده بود و الیاف پلی اتیلن که نرم تر از نایلون و پلی پروپیلین است تولید شد.

ترکیب الیاف و مواد پرکننده راحتی بازی را در این نوع چمن مصنوعی افزایش داد و شکل  سرخوردگی و تکل زدن روی این نسل چمن مصنوعی مانند دو نسل پیشین شکل ساز نیست.

فاصله زیاد بین الیاف چمن مصنوعی موجب شد تا استوک کفش بازیکنان به خوبی درالیاف چمن مصنوعی و مواد پر کننده فرو رود و فشار کمتری به زانوهای بازیکنان وارد سازد؛ این امر نسل سوم جهان مصنوعی را بسیار مناسب بازی فوتبال ساخت که ایران پیشرفت موجب شد تا فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) نیز آن را چمن مصنوعی فوتبال نامیده است و اجازه داد بازی‌های رسمی فوتبال در آن انجام شود پیش از آن تنها روی چمن طبیعی امکان پذیر بود.

فیفا اولین بار در سال ۲۰۰۵ استاندارد و ویژگی های کیفی چمن مصنوعی را منتشر نمود.

به موازات نسل سوم چمن مصنوعی سیستم دیگری نیز تولید گشت که فاقد پر کننده بود و ساختار آن بسیار شبیه به چمن طبیعی است که از الیاف شبکه ای و رگه دار تولید می شود و در آن پرکننده استفاده نمی شود که در برابر فرسودگی مقاوم تر است و خاصیت جهندگی بیشتری دارد؛ عدم استفاده از گرانول لاستیکی موجب سهولت در نصب نگهداری و بازیافت آن شده است. باری بر روی این نسل چمن مصنوعی احساسی مشابه با چمن طبیعی را به بازیکنان منتقل می سازد و در هر شرایط آب و هوایی می توان با کیفیت بالا از آن استفاده نمود.

نسل های چمن مصنوعی.علاوه بر نسل‌های اشاره شده سیستم های دیگری از چمن مصنوعی توسط برخی از شرکت‌های معرفی شده اند که به طمع هیبریدی معروف است که در اصل ترکیبی از چمن مصنوعی و چمن طبیعی است. البته روش های مختلفی برای ترکیب چمن مصنوعی و طبیعی ابداع گشته که در روش اول با دستگاه تافتینگ الیاف چمن مصنوعی را در داخل خاک چمن طبیعی فرو می برند و در روش دوم چمن مصنوعی با بافت خیلی باز بافت می شود و پس از نصب چمن مصنوعی ، بذز چمن طبیعی روی آن کاشته می‌شود.

این نسل از چمن مصنوعی علاوه بر بهبود فرسودگی چمن طبیعی باعث جلوگیری از فشردگی خاک و افزایش تثبیت آن می شود.

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

اجرای چمن مصنوعی

اجرای چمن مصنوعی

اجرای چمن مصنوعی اجرای چمن مصنوعی با توجه به تخصصی بودن اجرای چمن مصنوعی ورزشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *